بهترین زبان برنامه نویسی چیست؟

بهترین زبان برنامه نویسی چیست؟

در دنیای امروز داشتن شغلی که با تکنولوژی در ارتباط باشد، نوعی برگه برنده است. برنامه نویسی یکی از مهم ترین مشاغل این حوزه می باشد. اما سوالی که برای شروع برنامه نویسی پیش میاد این است که کدام زبان بهترین است یا کدام درآمد بیشتری دارد؟ قبل از این که سراغ جواب این سوال ها بریم باید مواردی را باهم بررسی کنیم.

بهترین زبان برنامه نویسی چیست؟

انتخاب زبان

مهم ترین مرحله شروع یادگیری برنامه نویسی انتخاب زبان مورد نظر است. حرف آخر را همین اول بزنیم. در برنامه نویسی بهترین زبان وجود ندارد، بلکه شما بر اساس نیاز یا علاقه خود، زبان مورد نظر را انتخاب می کنید. هر زبانی که در دنیایی کدنویسی وجود دارد برای یک تکنولوژی به کار میرود. پس نتیجه میگیریم که کدام برای موارد خاص خود ساخته و از آن استفاده می شود. حالا چرا بحث علاقه این قدر اهمیت دارد؟ برنامه نویسی یعنی ایجاد خلاقیت و نوآوری. زمانی که شما توسعه دهنده یا برنامه نویس شوید باید در طول روز حداقل 6 ساعت کدنویسی انجام دهید. اگر به این کار علاقه نداشته باشید نمی توانید با حوصله و خلاقیت جلو بروید و فقط برای بحث مالی آن را ادامه می دهید که آن هم زیاد دوام ندارد. پس علاقه خود را در این شغل اولویت اول قرار دهید.

علاقه یا نیاز خود را بشناسید ...

حالا که در پاراگراف قبل در مورد اهمیت علاقه به برنامه نویسی صحبت کردیم، دو سوال برای ما پیش می آید :
1- از کجا بفهمیم که به برنامه نویسی علاقه داریم؟
2- در کدام حوزه از تکنولوژی فعالیت کنیم؟

برای پاسخ به سوال اول باید از خودتان سوال های زیر را بپرسید : 
آیا از خلق کردن چیزی خوشتان می آید؟
آیا به جزییات موضوعات مطرح شده توجه می کنید؟
آیا فهمیدن مسائل پیچیده برایتان جذاب است؟
اگر پاسخ هر سه سوال شما " بله " است، شما به برنامه نویسی علاقه دارید و میتوانید یادگیری خود را شروع کنید.

برای پاسخ به سوال دوم باید یک مثال را باهم بررسی کنیم.
پاسخ به این سوال همانند پرسش های قبلی باز به خودتان بر می گردد. برای شروع تکنولوژی های بسیار زیادی هستند ولی شما باید آینده نگری را در تصمیم خود اعمال کنید. برای مثال شما اگر میخواهید برنامه نویس سایت شوید باید از بین زبان های پی اچ پی ، سی شارپ ، جاوا اسکریپت و پایتون یکی را انتخاب کنید. پس از انتخاب، باید نیاز بازار کار را هم بررسی کنید که در پاراگراف بعدی به آن می پردازیم.

 

بهترین زبان برنامه نویسی

نیاز بازار کار ...

پس از آن که مرحله انتخاب زبان برنامه نویسی را گذراندید باید در مورد نیاز بازار کار آن هم تحقیق کنید. همانند موارد قبلی برای درک بهتر این موضوع مثالی را باهم بررسی می کنیم. فرض کنید شما به ساخت اپلیکشن برای کامپیوتر علاقه مند شدید. یعنی مهارت شما باید ساختن برنامه هایی مثل هلو ، سیستم هتل داری ، دفترچه تلفن و .... باشد. خب آیا در بازار کار امروز ایران این مهارت فضای پیشرفت دارد؟ آیا می توان بر روی آن به عنوان بلد بودن یک حرفه سرمایه گذاری کرد؟ نتیجه خیلی واضح است. امروزه با داشتن نرم افزار های مثل هلو دیگر رقیبی در بازار نمی ماند. پس زمان گذاشتن بر روی این مهارت چیزی نیست که شما را به درآمد خوبی برساند. از الان تا 15 سال آینده توسعه برنامه های موبایل، طراحی سایت، هوش مصنوعی و بلاگچین در اوج نیاز بازار کار می باشد. پس سعی کنید زبانی را انتخاب کنید که بتوانید در این موارد گفته شده فعالیت کنید.